Kladenskému divadlu škodí nejvíce netransparentní personální rošády a nekoncepční přístup ze strany města

26. srpna 2019
Kladenskému divadlu škodí nejvíce netransparentní personální rošády a nekoncepční přístup ze strany města

O tom, jaký má kultura vliv na rozvoj měst z hlediska sociálního a ekonomického, bylo napsáno mnoho. Prokázáno různými průzkumy v číslech pak ještě více. Zdalipak jsou si reprezentanti města vědomi toho, jak moc je důležitá kontinuita v činnosti kulturních organizací pro dlouhodobou koncepční činnost? Vždyť například investiční projekty se plánují s mnohdy až tříletým předstihem. Podle kroků, kterých jsme svědky v Kladně, to vypadá, že tato skutečnost představitelům města bohužel zřejmě uniká.

Poukažme si na specifikum divadelního provozu, jež tkví zejména v tom, že funguje jako živý organismus. Pokud některá ze složek nefunguje, jak má, velmi brzy se to projeví na činnosti celku. Důležitým aspektem, který je třeba přitom brát v potaz, je dlouhodobý dopad manažerských rozhodnutí. Pokud v jedné sezóně uděláte koncepční rozhodnutí, můžete výsledky očekávat nejdříve až v sezóně další. Je pak jasné, že každá personální změna ve vedoucích funkcích divadla svým způsobem tuto kontinuitu narušuje. A přitom může být ředitel organizace zřizované městem z více či méně odůvodněného rozhodnutí zřizovatele odvolán v podstatě ze dne na den. To se teď také deje v případě společnosti Divadla Kladno s.r.o., která spravuje Městské divadlo Kladno a Divadlo Lampion.

Nekompetentní zásahy politiků do kulturních organizací většinou poukazují na fakt, že města a jejich představitelé mají nedostatek vizí v oblasti kultury. Pochopitelně rozbitý chodník je třeba spravit. Řešení je jednoduché, vysoutěží se firma. Tam je vize i řešení dané. V kultuře zůstává často jen u obecných frází o naplňování kulturní služby pro občany. Nicméně bez toho, aby zřizovatelé jasně definovali svou vizi, budou manažeři kulturních organizací pořád jen v uvozovkách “rukojmím”. Vždy bude totiž snadné najít důvod k jejich odvolání v podobě nějakého toho parametru, kterému nevyhovují. Není však vinou jen jednoho člověka, že město nechá rozpočet divadla bobtnat, a zasahuje až ve chvíli, kdy naroste do výše, jež je pro město již neúnosná. Takový přístup svědčí o celkové neschopnosti koncepčního řízení. Ostatně v Plánu realizace a rozvoje kulturních aktivit města Kladna na období 2019 – 2022 se o tom, co město od divadla očekává, nedočteme vůbec nic.

Personální rošády, aktuálně navíc nešťastně zasazené do doby divadelních prázdnin, spojené s výkřiky o konci divadelní scény se staly v kladenském divadle již takřka tradicí. Divadlo se stává pouhou kořistí uchvácenou v zájmu té politické strany, která právě sedí na radnici. Existuje z toho jediná cesta ven, a to transparentní výběrové řízení na pozici jednatele vypsané s dostatečným předstihem. Samozřejmostí je vyrovnaná účast odborné veřejnosti ve výběrové komisi (Asociace profesionálních divadel, Herecká asociace), představitelů města, a také aktivní účast opozice. Jedině tak může být pozice jednatele divadla nezpochybnitelná a přetrvat více než jedno volební období.

Piráti se dlouhodobě zasazují o transparentní výběrová řízení vedená odborníky, a tím také o vytvoření pojistek proti svévolnému odvolávání ředitelů kulturních organizací podle momentální politické situace. V tomto duchu předložili pirátští poslanci v červnu vládě návrh, který měl zajišťovat ředitelům kulturních příspěvkových organizací stabilnější postavení, než tomu bylo doposud. Tento návrh byl však vládou zamítnut. Je tedy možné, že podobné “divadelní krizi”, jakou zažíváme toto léto, budeme v nedaleké budoucnosti čelit znovu, zejména změní-li se na radnici politická situace.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kladno se v žebříčku transparentnosti radnic 100 největších měst umístilo na chvostu

Kladno se v žebříčku transparentnosti radnic 100 největších měst umístilo na chvostu

Spolek Oživení, který tradičně vyhlašuje žebříček transparentního a vstřícného jednání radnic 100 největších měst v Česku vydal svůj žebříček pro rok 2023 – a výsledky Kladna jsou k pláči. Ve čtyřech hodnocených kategoriích (Otevřenost samosprávy, Radniční periodika, Veřejné zakázky a Whistleblowing) se Kladno umístilo na posledním a předposledním místě ve třech z nich. V hodnocení Otevřenosti samosprávy potom obsadilo 36. místo ze sta, v této kategorii magistrát zachránilo to, že publikuje materiály k zasedání zastupitelstva alespoň v poslední den zákonného limitu.

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje, do voleb je povede Lucie Cirkva Chocholová

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje, do voleb je povede Lucie Cirkva Chocholová

Členská základna středočeských Pirátů zvolila jedničkou kandidátní listiny pro krajské volby 2024 svoji předsedkyni Lucii Cirkva Chocholovou. Zaměřit se chce především na efektivní fungování kraje a řešení nedostupnosti veřejných služeb ve zdravotnictví, v sociální oblasti i ve vzdělávání, které s sebou přináší překotný rozvoj některých regionů kraje. Celkem byly na lídryní nominovány čtyři ženy.

Kladenský "piškot" má své vady na kráse

Kladenský "piškot" má své vady na kráse

Kročehlavský dvoukruhový objezd, kterému málokdo už řekne jinak, než „Piškot“ (i když přezdívek má celou řadu), slaví v srpnu rok od svého otevření. Od jeho prvního představení jsme poukazovali na řadu nedokonalostí a potenciálních dopravních problémů, které by se rozhodně neměly vyskytovat u takto drahé stavby.