Současná energetická krize odhalila, že snaha o úsporu energií a zapojení obnovitelných zdrojů není jen environmentálním trendem, ale nevyhnutelná nutnost. Středočeský kraj realizuje řadu projektů, které pomohou snížit výdaje na osvětlení, vytápění a další provoz veřejných budov.
V tuto chvíli dokonce již dokončuje první etapu tzv. ECP projektu (Energy Performance Contracting). Za anglickou zkratkou se – zjednodušeně řečeno – skrývá metoda, která dokáže analyzovat potenciál budov pro energetické úspory.
První etapa zahrnovala objekt Krajského úřadu Středočeského kraje a nemocnice v Mladé Boleslavi a v Kutné Hoře. Na celkové investici ve výši zhruba 200 milionů Kč se ze 40 % podílela dotace z Operačního programu Životní prostředí. Konkrétně v kutnohorské nemocnici úsporná opatření spočívala ve stavebních úpravách, nové otopné soustavě, zateplení, nebo výměny stávajících svítidel za led a instalaci zdroje páry pro technologii prádelny. Odhadovaný ročním přínos na úsporách je 3,5 milionu korun.
V polovině příštího roku by měla být úsporná řešení dokončena i v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi. Mimo jiné zateplení a rekonstrukce oken vybraných budov, instalace stínící techniky nebo fotovoltaické elektrárny ročně ušetří až 9 milionů korun. Také budova Krajského úřadu Středočeského kraje se dočkala zateplení, výměny zdroje tepla, výměny svítidel a dalších opatření včetně zavedení systému energetického managementu. Hotovo má být do příštího července, a to s očekávanou výši roční úspory přes 1,5 milionu Kč.
EPC projekt má mít celkem tři etapy, investice do té první by se měla vrátit do 9 let. Při současném zvýšení cen energií to ale dost možná bude ještě o dost dříve.
Chytrý management a střechy pro soláry
Energetického managementu se týká i projekt Efektivní region, práce na něm se po dvou letech završí k 1. březnu. “Dvě stě objektů ve správě a majetku kraje se zapojilo do sledování spotřeby energií a jejího měření. Tedy plynu a elektřiny. Výsledkem projektu bude efektivnější nákup energií a řízení její spotřeby. Pomůže to taky odhalit velké nesrovnalosti, ne li excesy, například vysokou spotřebu v odběrových špičkách, kdy je elektřina nejdražší. Bude to sofistikovaná a nová věc,” říká náměstek pro místní rozvoj Jiří Snížek, pod kterého projekt spadá.
Co se využití obnovitelných zdrojů týče, krajští radní v první polovině prosince také schválili záměr osázet do konce roku 2025 vhodné budovy ve svém majetku solárními panely. Jde především o školská zařízení, knihovny a muzea. I zde by s financováním měly pomoci dotace. Projekt je zatím v samotném počátku, 34 předem vybraných objektů ve správě kraje teprve čeká “posouzení vhodnosti”. Jejich seznam najdete ZDE.
I v následujících dvou letech chce Středočeský kraj kurz a tempo v nastoleném trendu. V řešení je druhá a třetí etapa ECP projektu. Zaměří se na krajské příspěvkové organizace, na seznamu je celkem 109 dalších objektů. Součástí většiny řešení vedoucích k energetickým úsporám je například instalace fotovoltaického systému, výměna zdrojů tepla či výměna osvětlení za LED technologie.
“Úsporu energií a také energetickou soběstačnost musí Středočeský kraj brát vážně a zodpovědně. Současná krize posvítila na bolavá místa, ale jsme připraveni,” uzavírá Jiří Snížek.