Razíme heslo "veřejné peníze = veřejný zdrojový kód", Středočeský kraj sdílí platformu pro participativní rozpočty

Razíme heslo "veřejné peníze = veřejný zdrojový kód", Středočeský kraj sdílí platformu pro participativní rozpočty

Středočeský kraj opět poskytne zdarma veřejný zdrojový kód softwaru, který nechal vyvinout. Ostatní samosprávy jej mohou využít pro podporu provozu participativního rozpočtu. Nově bude správcem kódu spolek Otevřená města. Stejným způsobem kraj už v minulosti jako open-source zpřístupnil zdrojový kód platebního portálu.

Středočeský kraj nechal vyvinout software, který opět poskytne zdarma ostatním  krajům a obcím. V duchu sdílení dobré praxe a pirátského hesla “veřejné peníze = veřejný kód” se Středočeský kraj rozhodl zpřístupnit software pro podporu provozu participativního rozpočtu obcí. Platformu nyní aktivně využívá 16 středočeských obcí a zájem mají i další.

“Z technického hlediska poskytuje vše pro kompletní pokrytí provozu participativního rozpočtu. Tedy podání projektů občany, posouzení jejich realizovatelnosti, hlasování občanů o projektech i jejich galerie. Díky tomu ušetří obec až desítky tisíc korun. To teď chceme umožnit i dalším samosprávám,” vysvětluje pirátský krajský zastupitel a předseda komise pro ICT a digitalizaci Tomáš Zmuda

Aby platformu mohly využívat i obce mimo střední Čechy, poskytne kraj kód k užití jako open-source pod AGPL licencí. Dle licenčních podmínek pak bude možno bezplatně jej provozovat s informací v zápatí stránky, že software byl vyvinutý Středočeským krajem. Jako správce, který bude udržovat kód aktuální a funkční, navrhl kraj spolek Otevřená města, jehož je od roku 2021 členem.

“Není to poprvé, co kraj učinil takový krok. Stejným způsobem už jako open-source zpřístupnil zdrojový kód platebního portálu a aktuálně jej implementují kraj Vysočina a Plzeňský kraj,” dodává Tomáš Zmuda.

Středočeský kraj nechal software pro podporu provozu participativního rozpočtu obcí vyvinout na konci roku 2020. Vývoje se ujala společnost InQool a.s.. Kraj začátkem letošního roku pak uplatnil smluvně deklarovanou možnost získat veškerá vlastnická práva a neomezenou licenci k dílu. 

Spolek Otevřená města jako správce bude pečovat nejen o funkčnost, ale i o rozvoj aplikace na základě zpětné vazby a sesbíraných podnětů. Platforma získá svého produktového manažera i osobu odpovědnou za technickou stránku věci a bude prezentována na webovkách spolku. Díky svému dosahu bude spolek své členy a další municipality informovat o možnosti využití platformy v režimu open source a také o původu software ve Středočeském kraji. 

Sdílení je aktem lásky

Tento článek byl sdílen z jiného webu. Originál si můžete přečíst zde.