V souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným kvůli viru covid-19 je naše společnost nucena se potýkat s novými problémy, překážkami a výzvami, jako je nedostatek ochranných pomůcek nejen ve zdravotnictví, celoplošné domácí vzdělávání nebo zásobování pro nejohroženější skupinu, tj. pro seniory.
Jak se k celé situaci postavili Piráti ve Středočeském kraji a kde všude pomáhají?
Šijeme roušky, rozvážíme štíty, přispíváme na plicní ventilátory
Zdravotníci a další profese jsou v první linii a možnost jejich nakažení koronavirem je vysoká. Proto jsme se i my v hojné míře zapojili do šití roušek a v menším i do výroby a distribuce ochranných štítů. Středočeským pirátským rekordmanem, co se šití roušek týče, je Jana Skopalíková, místopředsedkyně kraje, která jich za 3 týdny šití má na kontě přes 700 ks. Její roušky putovaly do Benešova, Příbrami, Rakovníka, Berouna nebo Slaného, mimo Středočeský kraj pak také do Olomouce, Brna nebo Prahy. Roušky pomáhají v několika nemocnicích, na městském úřadu, v hospicu, charitě nebo na policii. Piráti Brandýs-Stará Boleslav ve spolupráci s městem šijí a distribuují roušky pro obyvatele starší 65 let, a to osobním roznosem do schránek, podobně jako Piráti Benešov, kteří kromě seniorů distribuují roušky i do lékáren a obchodů. Piráti Kutná Hora také organizují výrobu a distribuci roušek pro nejpotřebnější místa. Dodali již několik set roušek pro Kutnohorskou nemocnici a další potřebné. Do výroby a pomoci s distribucí se zapojili i Piráti z Černošic, povedlo se shromáždit a rozdat potřebným přes 1400 roušek, z čehož více než 500 ks ušili místní. Do této aktivity se zapojilo na 50 dobrovolníků. Roušky rozdávají i Piráti Příbram nejen v Příbrami, ale i okolí - např. do sociálních zařízení v Dobříši a Sedlčanech doručil Josef Bouše roušky a ochranné štíty pro personál. Adéla Šípová, kandidátka do Senátu za obvod Kladno, ušila se svými dcerami roušky pro stavební firmu nebo Domov pro seniory TGM v Berouně. Do šití roušek se zapojuje také zastupitel Tomáš Zmuda z Jinočan se ženou, kde úřad rozdal přes 600 roušek seniorům, Vilém Nájemník v Poděbradech nebo rodina Jana Čáhy z Jílového pomáhající místnímu sociálnímu zařízení. Kromě toho jsme pro vás natočili sérii krátkých videonávodů - jak si ušít roušku, jak o ni pečovat a jak ji správně nosit a odkládat. Videa můžete shlédnout zde.
Na zásobení středočeské záchranky ochrannými štíty a respirátory se aktivně podílel i náš odborník na zdravotnictví Petr Tomáš, který se k situaci na začátku nouzového stavu, kdy byla situace s ochrannými pomůckami nejhorší, vyjádřil takto:
"Na záchrance je běžné, že několikrát za den opouštíte nedojedené jídlo, nedopitou kávu a spěcháte někomu na pomoc. Dnes je vše jinak, středočeští záchranáři opouští nedošité roušky. Nedostatek ochranných pomůcek je na středočeské záchrance alarmující a nutí zaměstnance improvizovat. Totálně selhalo krizové plánování státu, kraje i samotné středočeské záchranky, kterou už někteří zaměstnanci přejmenovávají na záchranku „středověkou“."
Někteří středočeští Piráti se zapojili také do veřejné sbírky na výrobu plicních ventilátorů CoroVent, při které Češi vybrali 10 milionů korun za jediný den. Na výrobě ventilátoru pracuje tým napříč celou republikou složený z odborníků z technologických firem z aktivity COVID19CZ, vědců z Fakulty Biomedicíny ČVUT, špičkových doktorů z ARO a nejpružnějších výrobců vyvíjejících podobné přístroje.
Pomáháme seniorům
Pomáháme i ohroženým skupinám obyvatelstva, hlavně osamělým seniorům a jiným nemohoucím občanům. V Kutné Hoře a Kolíně nabízíme pomoc s roznosem nákupu léků, potravin a drogerie. Piráti v Brandýse se zapojili do nákupu potravin pro matky s dětmi azylového domu při výpadku potravinové banky. Seniorům v Příbrami pomáhá náš zastupitel Tony Schejbal a Simona Luftová, v Berouně se aktivně zapojuje David Hösl a v Jílovém u Prahy Jan Čáha. V Benešově byla ve spolupráci s radou města zřízena speciální linka nejen pro seniory a dobrovolníky, ale nabízí i pomoc zdravotně postiženým, chronicky nemocným a maminkám na mateřské dovolené, kde se zapojují naši členové Jan Lička, který dělá koordinátora všech dobrovolníků, Václav Kubaljak a David Řejha. Klára Kocmanová pomáhá také s venčením psů.
Myslíme na podnikatele a občany
V Benešově a Kutné Hoře, kde máme zastoupení v radě města, byla schválena některá nová opatření jako pomoc v současné situaci. V Benešově Rada města odsouhlasila odpuštění nájemného v městských prostorách v době jejich uzavření a také umožnila občanům parkování zdarma po celém městě. V Kutné Hoře bylo schváleno odpuštění tříměsíčního nájmu živnostníkům a podnikatelům, kteří sídlí v městských prostorách a současně byli vyzváni soukromí pronajímatelé ke vstřícnosti a možnosti dohody se svými nájemci. I zde byl dočasně zrušen poplatek za parkování na území města a došlo k zajištění bezplatného provozu MHD. Byly také vytvořeny tzv. rouškovníky, kde si občané mohou vyzvednout nebo darovat roušku. Obě města informují též občany pomocí Mobilního rozhlasu a dezinfikují vytipované lokality.
Sbírka notebooků pro potřebné a pirátské centrum v Nymburce
Piráti Kladno spustili sbírku starších, avšak stále funkčních notebooků s výzvou: Daruj starému notebooku nový život. Na svém profilu na Facebooku k výzvě píší: "Naším cílem je z vyřazených notebooků udělat funkční stroje umožňující dnes tak podstatný pohyb v on-line prostředí. Vlastní aktivitou a ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb je pak dostaneme k lidem, kteří jej využijí - studentům, rodinám s více dětmi, lidem v pracovní nejistotě." Pokud byste se chtěli také zapojit, pište na kontakt: jakub.vaclavovic@pirati.cz. Piráti v Kladně také usilují o otevření poradny pro občany, kteří se pravděpodobně dostanou v souvislosti s koronavirovou pandemií do ekonomických potíží a také výdejní místo potravin z potravinové banky.
Piráti Nymburk otevírají nové pirátské centrum s názvem PikNyk, které má také fungovat jako sběrné místo pro roušky a další předměty vhodné pro boj s covid-19. Své dary můžete po domluvě s Petrem Procházkou (petr.prochazka@pirati.cz) nosit na adresu Nerudova 697/1, Nymburk, kde PikNyk sídlí.
COVID19CZ
Pirátský zastupitel v Brandýse-Staré Boleslavi Patrick Zandl se aktivně účastní práce v rámci komunity COVID19CZ (https://covid19cz.cz/) a pomáhá koordinovat projekty jako Štíty pro zdravotnictví od Prusa Research, Infolinka 1212 pro všechny, kdo mají dotazy k nákaze COVID-19 a potřebují pomoc; linka byla za pomoci komunity spuštěna během rekordních 24 hodin. A také systém Chytrá karanténa, který vede ke včasnému zachycení, testování infekčního onemocnění COVID-19 a izolaci v karanténě co největšího počtu potenciálně nakažených osob. Součástí toho je ve spolupráci s nakaženými vytipování kontaktů, na které mohli přenést virus.
Trestní oznámení na nepoctivý e-shop
Kandidátka do Senátu Adéla Šípová podala trestní oznámení proti nepoctivému e-shopu s rouškami. Pachatel nejenže využil aktuálního strachu zákazníků, kteří mu za nedodané zboží zaplatili předem, neváhal k tomu také zneužít fotografie bývalé první dámy Dagmar Havlové.
"Trestní oznámení v souvislosti s nepoctivým e-shopem s rouškami bylo postoupeno Okresnímu státnímu zastupitelství v Semilech. Od jeho podání nám do dnešního dne dorazilo na stovku e-mailů od dalších podvedených zákazníků. Zvažujeme tedy rozšíření trestního oznámení, příp. podání nových, protože nepoctivé e-shopy zatím jedou dál. Určitě to tak nenecháme!"
říká Adéla Šípová, která se s touto problematikou dostala i do Seznam Zpráv nebo Deníku.
Přesunutí odběrového místa v Benešově
Na základě stížností občanů a zaměstnanců polikliniky, před níž bylo původní stanoviště odběrového místa testujícího pacienty na COVID-19 v Benešově, odeslala Rada města otevřený dopis hejtmance a krizovému štábu Středočeského kraje.
"V dopise jsme požádali o přehodnocení rozhodnutí o umístění odběrového místa v poliklinice v centru Benešova a nabídli jim jiný vhodnější prostor, a to na parkovišti u plaveckého bazénu, v blízkosti krajské hygienické stanice. Do dvou dnů krizový štáb změnil své rozhodnutí a již za čtyři dny bylo otevřeno odběrové místo na námi navrženém místě,"
říká Daniel Netušil, radní za Piráty. V poliklinice pracovníci odběrové stanice sdíleli toalety s veřejností, byla zde neoddělená vzduchotechnika a nedala se na tomto místě zajistit bezpečnost občanů.
Na závěr bych chtěla moc poděkovat všem, kdo se aktivně zapojují ať už v rámci své práce nebo ve svém volném čase. I malá pomoc se počítá.Jste skvělí a společně to zvládneme!
Chcete se zapojit, ale nevíte jak? Chcete se přidat k nějaké již fungující skupině, abyste nebyli na všechno sami? Kontaktujte naši koordinátorku Kláru Kocmanovou (+420 778 111 488; klara.kocmanova@pirati.cz) a společně něco vymyslíme.