Kondice dětí se zhoršuje. Co s tím?

25. srpna 2023
Kondice dětí se zhoršuje. Co s tím?

České děti (a nejen ty) se málo hýbou. Doporučeného rozsahu 60 minut střední až intenzivní aktivity denně dosáhne pouze jedno dítě z pěti. A to přesto, že téměř 70 procent dětí v kategorii 11-15 let dochází do sportovních kroužků či klubů.

Kromě organizovaného pohybu v klubech se totiž děti hýbou velmi málo. Často je i na samotný trénink odvezou rodiče autem, stejně jako zpět domů. Obdobný scénář, s autem v hlavní roli, nastává i při cestě do školy.

Zdánlivě paradoxní výsledky ukazují, že děti ve městech jsou na tom s dostatkem pohybu lépe než jejich vrstevníci z venkova. Neorganizovaný pohyb chybí oběma skupinám, městské děti však mají snadnější přístup k tomu organizovanému.

Dnešní děti tolik neláká neorganizované “chození ven”. Jeden z hlavních důvodů může být, že hřiště, les nebo třeba koupaliště, ztratily monopol na mimoškolní “kamarádění se” - socializaci. Popovídat si, zažít srandu a navazovat kontakty lze dnes velmi snadno i přes obrazovky moderních technologií z pohodlí pokojíčku. Pro naplnění této přirozené potřeby už děti nemusí vyrážet na čerstvý vzduch.

Nedostatek pohybu má nepříznivý vliv mimo jiné na zdraví dětí a dlouhodobé důsledky nejspíš budou problematické i z ekonomického hlediska.

Co s tím?

Přimět děti k neorganizovanému pohybu je velmi obtížné. → Jako schůdnější řešení se zdá zlepšit přístupnost a pestrost pohybu organizovaného.

Sportovní kluby často silně tlačí na výkon v jednom konkrétním sportu a navíc zaplatit více kroužků může být pro rodiče finančně neúnosné. Takové prostředí sice vychová několik skvělých sportovců, ale drtivá většina dětí nechce nebo nezvládne trénink ve vrcholovém tempu a ze sportovního prostředí odcházejí. → Podporujme více i sportovní činnosti a kluby, které sice nepřinesou medaili z Olympiády, ale udrží v pohybu děti i do pozdějšího věku a dospělosti.

Brzká specializace dětí je problematická kvůli příliš jednostranné zátěži těla i jako překážka k “vybrat si co mě doopravdy baví”. → Podporujme i organizace, které dětem nezaberou většinu času. Děti si tak mohou vyzkoušet více různých aktivit a rozvíjet se všestranně.

I organizovaný pohyb se může dít venku - výlety, výběhy, vybíjená nebo “fotbálek” v Sítenském údolí. → Podporujme organizátory transparentně podle doby a počtu dětí, které u nich sportují. Sportování venku může být velmi levné, ale zdá se, že je potřeba ho pro děti zorganizovat.

Veřejně přístupné sportoviště a hřiště mohou využívat jak kluby, tak neorganizované skupiny → Otevřeme co nejvíce prostor v různých částech Kladna, kde se dá klidně a bezpečně hýbat. Tyto prostory mohou sloužit i pro klubové tréninky a tím sníží finanční náročnost kroužku pro rodiče.

Podpora zájmového i vrcholového sportu → Jistě nesmíme zapomenout ani na závodní a vrcholové sportovce. Vytvořme transparentní přehled, jaká část rozpočtu půjde na zájmový (nevýkonový) sport a jaká část na podporu boje o medaile - forma těchto dvou přístupů jde totiž často proti sobě.

Rodiče se často bojí poslat děti samotné do školy či do kroužku. → Při rekonstrukcích ulic mysleme na to, aby na nich byl dostatečný a bezpečný prostor pro všechny účastníky provozu - auta, chodce i cyklisty a všemožná elektrovozítka.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kladno se v žebříčku transparentnosti radnic 100 největších měst umístilo na chvostu

Kladno se v žebříčku transparentnosti radnic 100 největších měst umístilo na chvostu

Spolek Oživení, který tradičně vyhlašuje žebříček transparentního a vstřícného jednání radnic 100 největších měst v Česku vydal svůj žebříček pro rok 2023 – a výsledky Kladna jsou k pláči. Ve čtyřech hodnocených kategoriích (Otevřenost samosprávy, Radniční periodika, Veřejné zakázky a Whistleblowing) se Kladno umístilo na posledním a předposledním místě ve třech z nich. V hodnocení Otevřenosti samosprávy potom obsadilo 36. místo ze sta, v této kategorii magistrát zachránilo to, že publikuje materiály k zasedání zastupitelstva alespoň v poslední den zákonného limitu.

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje, do voleb je povede Lucie Cirkva Chocholová

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje, do voleb je povede Lucie Cirkva Chocholová

Členská základna středočeských Pirátů zvolila jedničkou kandidátní listiny pro krajské volby 2024 svoji předsedkyni Lucii Cirkva Chocholovou. Zaměřit se chce především na efektivní fungování kraje a řešení nedostupnosti veřejných služeb ve zdravotnictví, v sociální oblasti i ve vzdělávání, které s sebou přináší překotný rozvoj některých regionů kraje. Celkem byly na lídryní nominovány čtyři ženy.

Kladenský "piškot" má své vady na kráse

Kladenský "piškot" má své vady na kráse

Kročehlavský dvoukruhový objezd, kterému málokdo už řekne jinak, než „Piškot“ (i když přezdívek má celou řadu), slaví v srpnu rok od svého otevření. Od jeho prvního představení jsme poukazovali na řadu nedokonalostí a potenciálních dopravních problémů, které by se rozhodně neměly vyskytovat u takto drahé stavby.