Schválili jsme transparentní podporu nejen pro filmové projekty

8. listopadu 2022
Schválili jsme transparentní podporu nejen pro filmové projekty

Za posledních pět let žádalo Středočeský kraj o podporu sedm filmových projektů. Většinou se na krajský úřad obrací filmaři, kteří natáčí na území kraje nebo se ho předmět filmu nějakým způsobem dotýká. V minulých letech byl podpořen film Žižka, který měl největší počet natáčecích dnů na našem území nebo Tajemství staré bambitky II., který využil dotaci mimo jiné i na pronájem zámku v Mníšku pod Brdy. Filmová podpora probíhala vždy formou individuální dotace, která je sama o sobě nesystémovým krokem. Žádosti byly v orgánech kraje posuzovány jednotlivě a záleželo vždy na tom, zda v rámci diskuze projekt podporu získá či nikoliv. Tato situace nebyla ideální a vyvolávala vždy mnoho pochybností.

Chtěli jsme tento systém transparentní a pro žadatele očekávatelný. To se nám podařilo. Na říjnovém zastupitelstvu jsme schválili závazná pravidla pro projednávání a hodnocení individuálních žádostí o podporu audiovizuálních projektů. Doporučení orgánům kraje předloží pracovní skupina, která bude podle předem jasně daných kritérií posuzovat odbornou úroveň, míru popularizace regionu střední Čechy a v neposlední řadě finanční přínos pro region.

„Vhodné nastavení těchto kritérií bylo předmětem několika jednání Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch. Přizvali jsme si také zástupce Czech Film Commission, Asociace producentů v audiovizi a pracovníky Středočeské filmové kanceláře, kteří nám na základě svých odborných znalostí a zkušeností z jiných krajů, pomohli kritéria pro posuzování filmových projektů nastavit,“ dodává Lucie Cirkva Chocholová, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch dodává.

A proč vůbec podporovat filmové projekty? Je třeba upozornit, že v tomto případě se spíš než o dotační podporu jedná o investici, která má své jasné přínosy. Například filmový štáb filmu Žižka při natáčení si v našem kraji najímal lokace, dopravu, ubytování, zaměstnal řemeslníky při stavění dekorací a poskytující technické zázemí. Celkově produkce filmu utratila 450 mil. Kč. Z celkových 56 natáčecích dnů se v našem kraji natáčelo 36 dnů v lokalitách Lom Amerika, Plešivec, Lom Chlum u Srbska, Točník, Křivoklát, Nymburk a několika dalších. Filmová místa jsou také specifickou oblastí cestovního ruchu. Uvádí se, že 8 z 10 lidí dostane inspiraci na cestování právě díky lokalitám, které vidí ve filmu. Ve většině krajů si tyto ekonomické přínosy dobře uvědomují, a tak poskytují filmařům systematickou dotační podporu.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kladno se v žebříčku transparentnosti radnic 100 největších měst umístilo na chvostu

Kladno se v žebříčku transparentnosti radnic 100 největších měst umístilo na chvostu

Spolek Oživení, který tradičně vyhlašuje žebříček transparentního a vstřícného jednání radnic 100 největších měst v Česku vydal svůj žebříček pro rok 2023 – a výsledky Kladna jsou k pláči. Ve čtyřech hodnocených kategoriích (Otevřenost samosprávy, Radniční periodika, Veřejné zakázky a Whistleblowing) se Kladno umístilo na posledním a předposledním místě ve třech z nich. V hodnocení Otevřenosti samosprávy potom obsadilo 36. místo ze sta, v této kategorii magistrát zachránilo to, že publikuje materiály k zasedání zastupitelstva alespoň v poslední den zákonného limitu.

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje, do voleb je povede Lucie Cirkva Chocholová

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje, do voleb je povede Lucie Cirkva Chocholová

Členská základna středočeských Pirátů zvolila jedničkou kandidátní listiny pro krajské volby 2024 svoji předsedkyni Lucii Cirkva Chocholovou. Zaměřit se chce především na efektivní fungování kraje a řešení nedostupnosti veřejných služeb ve zdravotnictví, v sociální oblasti i ve vzdělávání, které s sebou přináší překotný rozvoj některých regionů kraje. Celkem byly na lídryní nominovány čtyři ženy.

Kladenský "piškot" má své vady na kráse

Kladenský "piškot" má své vady na kráse

Kročehlavský dvoukruhový objezd, kterému málokdo už řekne jinak, než „Piškot“ (i když přezdívek má celou řadu), slaví v srpnu rok od svého otevření. Od jeho prvního představení jsme poukazovali na řadu nedokonalostí a potenciálních dopravních problémů, které by se rozhodně neměly vyskytovat u takto drahé stavby.