V obcích a městech se má nejen hezky bydlet, ale i kvalitně žít. Kraj chystá změny ve výstavbě

V obcích a městech se má nejen hezky bydlet, ale i kvalitně žít. Kraj chystá změny ve výstavbě

Do obcí okolo Prahy se stěhuje čím dál více mladých rodin a Středočeský kraj musí reagovat na kritický nedostatek míst ve školách, školkách a další občanské vybavenosti.

“Chceme věc řešit komplexně, nespoléhat se pouze na jediný zdroj financování a nastavit mechanismy tak, aby fungovaly dlouhodobě,” říká Jiří Snížek, náměstek pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování.

Logickým krokem je podle něj mimo jiné spoluúčast developerů a stavebních společností na budování infrastruktury. Ať už jde o školy nebo například kapacitu nemocnic.

“Pokud chce někdo masivně stavět a těžit ze zhodnocování svých pozemků v obci, měl by také obci a jejím obyvatelům něco vracet. Středočeský kraj proto navrhuje změnu pravidel tzv. kontribucí, které určují, v jaké míře budou investoři potřeby obyvatel spojené s novou výstavbou kompenzovat. Stejným směrem se nedávno vydala i Praha, když metodiku kontribucí upravila,” doplňuje Jiří Snížek.

Tento týden diskutoval o problému také s vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj iráti). Vláda má totiž projednávat materiál, který aktualizuje dotační program týkající se kapacity základních škol ve výši 6,8 miliardy korun. Přinést by měl až deset tisíc míst na základních školách. Další příležitosti pro obce přinese také další legislativa.

Ve změně stavebního zákona, kterou na Ministerstvu pro místní rozvoj připravujeme, se hovoří mj. o tom, že v územním plánu lze vymezit oblast, ve které je rozhodování v území podmíněno uzavřením plánovací smlouvy. Jinými slovy nový stavební zákon umožní pomocí plánovacích smluv obcím lépe vymáhat po stavebnících finanční spoluúčast na veřejné infrastruktuře.

Středočeský kraj je se svou rozlohou a téměř milionem a čtyři sta tisíci obyvateli největší v zemi. Má 1 144 obcí, z toho 85 měst a 50 městysů.

“Kraj je zřizovatelem středních škol a některých nemocnic. Pracujeme na tom, aby za kvalitním vzděláním nemuseli studenti dlouze dojíždět jinam a obyvatelé mohli pečovat o své zdraví v blízkosti svých domovů,” uzavírá Jiří Snížek.
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Kladno se v žebříčku transparentnosti radnic 100 největších měst umístilo na chvostu

Kladno se v žebříčku transparentnosti radnic 100 největších měst umístilo na chvostu

Spolek Oživení, který tradičně vyhlašuje žebříček transparentního a vstřícného jednání radnic 100 největších měst v Česku vydal svůj žebříček pro rok 2023 – a výsledky Kladna jsou k pláči. Ve čtyřech hodnocených kategoriích (Otevřenost samosprávy, Radniční periodika, Veřejné zakázky a Whistleblowing) se Kladno umístilo na posledním a předposledním místě ve třech z nich. V hodnocení Otevřenosti samosprávy potom obsadilo 36. místo ze sta, v této kategorii magistrát zachránilo to, že publikuje materiály k zasedání zastupitelstva alespoň v poslední den zákonného limitu.

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje, do voleb je povede Lucie Cirkva Chocholová

Piráti si zvolili kandidátku na hejtmanku Středočeského kraje, do voleb je povede Lucie Cirkva Chocholová

Členská základna středočeských Pirátů zvolila jedničkou kandidátní listiny pro krajské volby 2024 svoji předsedkyni Lucii Cirkva Chocholovou. Zaměřit se chce především na efektivní fungování kraje a řešení nedostupnosti veřejných služeb ve zdravotnictví, v sociální oblasti i ve vzdělávání, které s sebou přináší překotný rozvoj některých regionů kraje. Celkem byly na lídryní nominovány čtyři ženy.

Kladenský "piškot" má své vady na kráse

Kladenský "piškot" má své vady na kráse

Kročehlavský dvoukruhový objezd, kterému málokdo už řekne jinak, než „Piškot“ (i když přezdívek má celou řadu), slaví v srpnu rok od svého otevření. Od jeho prvního představení jsme poukazovali na řadu nedokonalostí a potenciálních dopravních problémů, které by se rozhodně neměly vyskytovat u takto drahé stavby.